Kampania społeczno-edukacyjna #porozmawiajmyotwarcie

Znaleźliśmy się w trudnym zdrowotnie i psychicznie czasie. Każdy z nas na swój sposób stara się sobie z tym wszystkim poradzić. Bardzo jestem dumna z tego, że tak wiele osób pozostaje w domach w trosce o zdrowie nie tylko swoje, ale także innych. Wiem, jak momentami może to wszystko przygniatać, że rodzi się bunt wynikający z bezradności; że tęsknota za „normalnością” nie jednego stawia pod przysłowiową ścianą własnych lęków, natłoku myśli i pytań bez odpowiedzi.

 

Bardzo często w tej „mojej” internetowej przestrzeni rozmawiamy o profilaktyce, o tym jak istotne są cykliczne i regularne badania. Rok rocznie w okolicy urodzin stawiałam się w gabinetach lekarskich, by jak to się mówi w slangu onkologicznym „podbić książeczkę gwarancyjną” mojego organizmu. Teraz ten plan nie został wykonany ze względów bezpieczeństwa, jednak nie oznacza to, że gdy warunki będą sprzyjające zaniecham kontroli, bo „mój czas minął”. Nic bardziej mylnego. Zmobilizuję się ze wszystkich sił do sprawdzenia stanu swojego zdrowia. Teraz skrupulatnie zapisuje sobie pojawiające się w mojej głowie pytania oraz dolegliwości, które zdarza mi się zaobserwować, by w momencie odwiedzenia placówki medycznej móc rozwiać wszystko moje wątpliwości. Często w moim przypadku dzieje się tak, że gdy ich nie zapiszę to o nich najnormalniej zapominam, albo po prostu z zakłopotania nie zapytam o nie lekarza. Gdy to wszystko zanotuję pytam o wszystko co znajduje się na liście.

 

Chciałabym się z Wami dzisiaj podzielić bardzo wartościową inicjatywą, która powstała w ramach VI edycji programu „Recepta na sukces”. Mowa o kampanii społeczno – edukacyjnej działającej pod hasłem #porozmawiajmyotwarcie. Zrzesza ona specjalistów następujących specjalizacji: lekarz rodzinny, lekarz ginekolog oraz farmaceuta, którzy w ramach akcji #zostańwdomu bezpłatnie przez Skype, Messenger oraz mailowo w wyznaczonych dniach i godzinach (znajdziesz je na końcu postu) udzielają odpowiedzi na nurtujące pytania, wynikające właśnie z braku możliwości spotkania się w gabinecie lekarskim. Jest to wyjście naprzeciw pacjentom oraz ich potrzebom. Akcja jest stworzona po to by bez skrępowania móc zadać pytania, których z różnych powodów nie zadaliśmy np. na ostatniej wizycie. To wydarzenie pozostawia otwartą „furtkę” dla trudnych tematów, bo atmosfera, w której odbywa się rozmowa z lekarzem ma być jak najlepsza dla pacjenta, ma dać poczucie bezpieczeństwa, a co najistotniejsze ma odbyć się bez pośpiechu i zagwarantować zrozumienie.

 

Gdybyśmy my kobiety w głębi naszego serca zadały sobie pytanie, dlaczego tak często odkładamy wizytę u lekarza ginekologa (statystyki pokazują, że ponad 3 miliony Polek – 24% kobiet odwiedza ginekologa rzadziej niż raz w roku[1]) pewnie większość tych odpowiedzi dotyczyłaby albo braku czasu lub poczucia wstydu (te odpowiedzi niezmiennie przeplatają się, gdy rozmawiamy na moich kanałach o tym czy na przestrzeni ostatniego roku wykonałyście cytologię, USG piersi bądź USG transwaginalne). Jak sięgnę wstecz pamięcią to w moim otoczeniu bardzo niewiele się rozmawiało o tematach związanych konkretnie z tą dziedziną medycyny. Dla mnie osobiście wizyta u lekarza ginekologa przez długi czas była stresująca, miałam uczucie „zaciskającego” się żołądka. Co ciekawe, podczas wizyt u innych specjalistów nie obserwowałam u siebie podobnych „dolegliwości”. Pomimo ich występowania nie odraczałam swoich wizyt, bo zdawałam sobie sprawę, że przesunięcie ich chociaż o parę dni skutkowałoby tym, że w pewnym momencie mogłabym złapać się na tym, że minął rok, a za nim kolejny, a ja nadal nie odwiedziłam ginekologa. Dodatkowo zaobserwowałam, że z coraz większą śmiałością zadaję nurtujące mnie pytania, bo aż za dobrze wiem jak skrajnie różne informacje o tym samym zagadnieniu można znaleźć w Internecie. Poza tym pragnę przypomnieć, że każdy z nas jest inny, a co za tym idzie organizm każdego z nas się różni. Konkretna jednostka chorobowa może przebiegać w odmienny sposób, dlatego tak ważne jest by do każdego pacjenta podejść indywidualnie. Tego nie dadzą nam fora czy grupy internetowe, lecz zapewnić nam to może tylko wizyta u lekarza.

 

Poniżej zamieszczam terminy konsultacji, w których możecie wziąć udział z lekarzem rodzinnym, ginekologiem oraz farmaceutą. To jest bardzo dobry moment na to by zapytać o to co Was stresuje czy też krępuje. Z całego serca polecam Wam zapisanie pytań nie tylko w wersji ogólnikowej, ale przede wszystkim tych bardziej szczegółowych. Tych dotyczących płodność, współżycia czy też dolegliwości, z którymi się borykacie. Może martwią Cię przybierające na sile bóle menstruacyjne; może wchodzisz w okres menopauzy i nie potrafisz odnaleźć się w nowej sytuacji; może jesteś na początku onkologicznej drogi i chcesz dowiedzieć się więcej na temat swojej płodności, a nie miałaś możliwości wcześniej z nikim o tym porozmawiać – to właśnie dla Ciebie jest ta inicjatywa. Pamiętajcie, pytając o to co Was, gdzieś w środku „uwiera” zyskujecie nie tylko odpowiedź na narastające pytanie, ale przede wszystkim komfort psychiczny, który tak bardzo w dzisiejszych dniach jest nam potrzebny. Postaw siebie na pierwszym miejscu i nie bój się pytać.  Dzięki inicjatywie #porozmawiajmyotwarcie nie musisz wychodzić z domu, wystarczy, że napiszesz maila lub zadzwonisz na skype do ekspertów. Nie musisz martwić się o koszty, konsultacje odbywają się bezpłatnie.

 

Dyżur farmaceuty na SKYPE: farmaceuta.rns i Messengerze – Farmaceuta Rns
15.04.2020 (środa) w godzinach 19:00 – 21:00

Ekspertce możesz też wysłać maila z pytaniem: farmaceuta@receptanasukces.pl

 

Dyżur internisty na SKYPE: lekarzrodzinny.rns i Messengerze – Lekarzrodzinny Rns
16.04.2020 (czwartek) w godzinach 19:00 – 21:00
Ekspertce możesz też wysłać maila z pytaniem: lekarzrodzinny@receptanasukces.pl 

Dyżur ginekologa na SKYPE: ginekolog.rns i Messengerze – Ginekolog Rns
17.04.2020 (piątek) w godzinach 17:00 – 19:00
Ekspertce możesz też wysłać maila z pytaniem: ginekolog@receptanasukces.pl 

Już na koniec parę spraw organizacyjnych:

Jeśli zadzwonisz, a telefon będzie zajęty, to spróbuj za chwilę, lub poczekaj, aż specjalista oddzwoni.

Regulamin akcji:

1. Czas przeznaczony na rozmowę z ekspertem to 15 minut. Po tym czasie ekspert ma prawo zakończyć konwersację.
2. Wydarzenie ma charakter wspierający usankcjonowane prawnie formy regularnego świadczenia usług medycznych.
3. Wydarzenie nie ma charakteru konsultacji medycznej oraz nie jest formą telemedycyny.
4. W ramach wydarzenia lekarz nie może skonsultować wyników badań.
5. W ramach wydarzenia lekarz nie może przepisać recepty (e-recepty).
6. W ramach wydarzenia farmaceuta nie może reklamować, oferować lub rekomendować konkretnego leku.
7. W ramach wydarzenia farmaceuta nie może konsultować recept ani udzielać informacji na temat leków w oparciu recepty.
8. Organizowane wydarzenie nie zastępuje konsultacji medycznej. W przypadku nagłych, niepokojących objawów związanych z Twoim zdrowiem pilnie skontaktuj się z placówką świadczącą regularną opiekę medyczną w miejscu Twojego zamieszkania.
9. Działanie jest nieodpłatne.
10. Działanie jest objęte tajemnicą lekarską i aptekarską.

 

Post powstał w ramach VI edycji programu „Recepta na Sukces” oraz kampanii społeczno-edukacyjnej działającej pod hasłem #porozmawiajmyotwarcie

 

 

 

[1] Badanie na zlecenie Gedeon Richter wykonał instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w marcu 2019 r. na reprezentatywnej próbie N=1022 kobiet w wieku 16-65 lat