Światowy Dzień Walki z Rakiem

To czego boimy się najbardziej jest przeważnie tym, co właśnie powinniśmy zrobić.

Ralph Waldo Emerson

 

4 dzień lutego, dzień jak co dzień, nic nadzwyczajnego. Za oknem szaro, godziny w pracy się dłużą, bo dzień jakiś taki senny. Wybiegamy myślami do czasu „po”, żeby odpocząć w domu, w swoim ulubionym kącie. Może to właśnie dzień, w którym nie chce się gotować obiadu, więc pora zamówić coś do zjedzenia, bo przecież jeść trzeba.

 

Ten wydawać by się mogło zwykły dzień, ma w sobie coś niezwykłego. To właśnie dzisiaj chcę Was poprosić o szczerość względem samych siebie – bez owijania w przysłowiową bawełnę. Gdybym zapytała się Ciebie, kiedy ostatni raz się przebadałeś, kiedy wykonałeś badania profilaktyczne – czy potrafiłbyś mi na to pytanie szybko odpowiedzieć? Czy to są tak odległe czasy, że trzeba byłoby się porządnie zastanowić nad tym, kiedy to było?

 

Niech dzisiejszy dzień stanie się dla Ciebie dniem szczerości, dniem zrozumienia własnych lęków, dniem podjęcia decyzji.

 

Każdy z nas się boi co może usłyszeć, czasem pomimo bardzo dosadnych informacji jakie wysyła własnych organizm, bagatelizujemy je, zrzucamy na brak czasu, na nerwy w pracy, na pęd życia. Profilaktyka ma za zadanie wyłapać początkowy etap, po to by jak najszybciej wdrożyć leczenie, by działać i zatrzymać proces rozwoju choroby. Każdy dzień zwłoki, odwlekania w czasie wizyty u lekarza odbiera możliwość szybkiej reakcji.

 

Pomyśl o tym, zostań dzisiaj z tymi myślami, a potem działaj.

Zapisz się na badania kontrolne.

Twoje życie jest w Twoich rękach.

 

Photo by Roman Kraft on Unsplash