Ale czego sobie życzyć w te święta bożegonarodzenia…?

Już jutro usiądziemy do wigilijnej wieczerzy, podczas, której będziemy składać sobie życzenia. Wielu na samą myśl przechodzą ciarki po całym ciele. Spora część osób delikatnie mówiąc nie przepada za tą częścią wigilijnej tradycji. Ja jej nie rozumiałam przez dłuższy czas. Może wynikało to z faktu, że byłam za mała i nie dostrzegałam w składaniu sobie życzeń piękna i osobliwej możliwości skierowania personalnych życzeń do osób mi bliskich. Wielu życzenia świąteczne kojarzą się z „zdrowia, szczęścia i pieniędzy”, które są niemalże recytowanie każdemu, żeby jak najszybciej kolokwialnie mówiąc „odbębnić” tę część. Innym kojarzą się ze sztucznością i wymuszoną uprzejmością.

 

Dla mnie są momentem, w którym dopuszczamy do głosu serce i szczerość. Jednak, żeby tak się mogło stać zatrzymajmy się dzisiaj na chwilę. Gnamy w ostatnich dniach, by dopiąć wszystkie przygotowania na ostatni guzik, czasem gubiąc istotę świąt. W nich nie chodzi o plebiscyt prezentów, o to by za wszelką cenę było 12 potraw wigilijnych, gdy brakuje sił lub pieniędzy na ich przygotowanie. Nie chodzi też o to by choinka wyglądała jak z jakiegoś katalogu. W święta chodzi o drugiego człowieka, o to by Miłość dodała sił przebaczeniu, by nawet w sercu, w którym wydawać by się mogło, że nie ma dobra starać się je odnaleźć, by chociaż tego dnia spróbować spojrzeć na innych oczyma serca.

 

Pomyślmy o tych, z którymi się spotkamy, o tych, z którymi spędzimy wieczerzę wigilijną i w cichości serca zastanówmy się czego naprawdę byśmy chcieli im życzyć. Nie chodzi o to by były to elaboraty bądź moralizujące słowa, lecz by miały w sobie nadzieję na to, że coś co jest niepoukładane ma szansę się „poskładać”. Wstrzymajmy się od osądów, od wytykania błędów. Bądźmy razem bez podziałów.

 

Ktoś Cię skrzywdził? Nie musisz udawać, że Cię nie zranił, lecz nie omijaj go w trakcie składania życzeń, bo wybaczenie może przynieść Ci większą ulgę niż sobie wyobrażasz. Wybaczenie nie oznacza, że teraz Twoim obowiązkiem jest się z tą osobą przyjaźnić, wybaczenie to zrzucenie z własnych barków ciężarów i rozpoczęcie nowej drogi bez noszenia na nich dodatkowego bagażu.

 

Spróbujcie w tym roku dostrzec w świątecznych życzeniach nowe początki i zakończenia. Życzenia wypływające z serca mają w sobie olbrzymią moc!